گروه مهاجرتی اریکه

اقامت تحصیلی در قبرس شمالی

اقامت تحصیلی در قبرس شمالی

یکی از گزینه های پرطرفدار ایرانی ها برای اخذ اقامت قبرس شمالی، اقامت تحصیلی در قبرس شمالی است. عدم نیاز شرکت در آزمون برای ورود به دانشگاه، اعتبار کافی و بالای مدارک فارغ التحصیلی این کشور و… باعث شده تا در چند سال اخیر درخواست جوانان برای اخذ اقامت تحصیلی این کشور بسیار رشد داشته باشد.

در این بخش از اریکه به شما کمک می کنیم تا با تمامی جوانب اخذ بورسیه تحصیلی قبرس شمالی آشنا شوید.

دانشگاه های کشور قبرس شمالی از نظر آموزش سیستمی مشابه دانشگاه های آمریکا دارند. در نتیجه همین موضوع سبب شده تا درخواست تحصیل در قبرس شمالی بسیار بالا باشد. شرایط تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی در قبرس شمالی عبارتنداز:

 • یکی از بهترین ویژگی های تحصیل در قبرس، نداشتن محدودیت سنی برای تحصیلات دانشگاهی است. البته اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دارید، باید سن شما زیر 30 سال باشد. دانشگاه پزشکی قبرس شمالی در مدیترانه شرقی واقع شده است.
 • مقطع کارشناسی در قبرس شمالی همانند دانشگاه های ایران 4 سال طول می کشد. تنها مدرک لازم برای ثبت نام در این مقطع، ترجمه مدرک دیپلم است.
 • همچنین داشتن معدل خیلی بالا، شرطی برای مهاجرت و اقامت تحصیلی در قبرس شمالی نخواهد بود.
 • اگر می خواهید در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدهید، باید مدرک کارشناسی مرتبط خود را ترجمه کنید. مقطع ارشد هم 4 ترمه بوده و با بررسی سوابق تحصیلی امکان تحصیل خواهید داشت.
 • اگر می خواهید مقطع دکتری خود را در دانشگاه های قبرس شمالی دریافت کنید، باید 8 درس مهم را قبول شوید و با ارائه پایان نامه، مدرک دکتری دریافت نمایید. این فرآیند حدود 3 الی 5 سال زمان خواهد برد. همچنین برای شروع دروه دکتری در قبرس نیازی به دادن آزمون نیست و صرفا با سوابق تحصیلی پذیرش می شوید.
 • تنها آزمونی که باید در آن شرکت کنید، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است. اگر در این آزمون موفق به گرفتن نمره لازم نشوید باید چند واحد زبان انگلیسی بگذرانید. اگر مدرک تافل یا آیلتس دارید نیازی به شرکت در، آزمون زبان ندارید.

یکی از مولفه های مهم برای مهاجرت های تحصیلی اعتبار و سطح آموزش در دانشگاه های کشور مقصد است. از آنجایی که در دانشگاه های قبرس شمالی، سیستم آموزشی شبیه دانشگاه های آمریکا است، افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستند.

در قبرس بیشتر از 20 دانشگاه مهم وجود دارد که همگی رنکینگ های جهانی دارند. اگر می خواهید از طریق تحصیل در قبرس شمالی، وارد کشورهای برتر دنیا شوید باید در زمان انتخاب دانشگاه دقت لازم را داشته باشید. معتبرترین دانشگاه های این کشور به شرح زیر هستند:

نام دانشگاهنام شهرسال تاسیس
دانشگاه مدیترانه شرقی EMUفاماگوستا 1979
دانشگاه بین المللی قبرس CIU نیکوزیا 1997
دانشگاه خاور نزدیک NEU نیکوزیا 1988
دانشگاه نیکوزیا نیکوزیا 1980
دانشگاه اروپایی قبرس نیکوزیا 1961
دانشگاه آمریکایی Girne گیرنه 1985
دانشگاه Arucadگیرنه 2017
دانشگاه Lefke Europeanلفکه 1990
دانشگاه Finalگیرنه 2015
دانشگاه Adakentفاماگوستا 2015

قبرس شمالی با داشتن 1 میلیون جمعیت، جزو کشورهای کوچک و بکر برای زندگی است. قبرس مقصد خوبی برای یک سفر عالی خواهد بود؛ اما تحصیل در این کشور برخی مزایا و معایب دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 • عدم نیاز به اخذ ویزا یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در قبرس شمالی است. تنها با داشتن پاسپورت و گواهی پذیرش دانشگاه، می توانید موفق به اخذ اقامت تحصیلی در این کشور شوید.
 • تحصیلات دانشگاهی در قبرس شمالی، مورد تایید دانشگاه های کشورهای اروپایی و آمریکایی است. در پایان تحصیلات با داشتن مدرک بین المللی می توانید آینده شغلی خوبی در کشورهای اروپایی و آمریکا داشته باشید.
 • نوع تدریس و آموزش در قبرس، استاندارد بوده و توسط کشورهای تراز اول تایید شده است.
 • رفاه و آرامش در کنار تحصیل یک مزیت بسیار خوب قلم داد می شود. قبرس شمالی به دلیل مساحت کم، یک گزینه عالی برای تحصیلی بدون دغدغه است.
 • با وجود 20 دانشگاه معروف، شما با توجه به میزان بودجه ای که دارید می توانید اقامتی امن و راحت برای تحصیل در این کشور داشته باشید.
 • خدمات درمانی برای داشجویان قبرسی، کاملا رایگان است. (بجز خدمات دانداپزشکی و جراحی پلاستیک).
 • برای شروع تحصیل در قبرس شمالی نیاز به دادن آزمون نیست. اگر زبان شما ضعیف باشد هم در ابتدا چند واحد زبان می گذرانید و از این بابت مشکلی نخواهید داشت.
 • اگر می خواهید از هزینه های تحصیل خود بکاهید، امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای شما فراهم شده است.
 • هزینه رفت و آمد از ایران به قبرس شمالی به دلیل نزدیکی، این دو کشور بسیار کم می باشد. همچنین به لحاظ فرهنگی هم شباهت های زیادی بین دو کشور وجود دارد.
 • در صورت احتیاج امکان کار در قبرس شمالی به صورت پاره وقت برای دانشجویان فراهم شده است.

 • اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را دارید، باید بدانید حجم درس های این رشته ها در دوره کارشناسی بسیار بالاست. در نتیجه زمانی برای انجام کار پاره وقت نخواهید داشت.
 • با ورود به دانشگاه های قبرس شمالی، به مرور زمان به زبان انگلیسی تسط پیدا می کنید. این موضوع باعث ارتباط گیری راحت تر با اساتید و همکلاسی های شما می شود. اما در سطح شهر مردم بومی صحبت می کنند و خیلی با زبان انگلیسی آشنا نیستند.
 • با وجود تنوع کاری بالا در قبرس شمالی، اشتغال به کار در زمینه های تخصصی در دوره، اقامت تحصیلی در قبرس شمالی کمی سخت خواهد بود.

استاندارد آموزشی بالا در کنار پیشرفت های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… قبرس شمالی باعث شده تا درخواست برای اقامت تحصیلی در آن به اوج برسد. اما همه رشته ها در قبرس شمالی بازار کار عالی و خوب ندارند، در این بین برخی از رشته های دانشگاهی هستند که می توانند به عنوان سکوی پرتاب شما باشند.

داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی جزو آن دسته از رشته های پرطرفدار و پولساز برای دانشجویان هستند. رتبه علمی دانشگاه های قبرس شمالی برای این رشته ها در سطح بین الملل بوده و درخواست برای مهاجرت تحصیلی در آن ها هم بالاست. مزیت اصلی این رشته ها، عدم نیاز به کنکور و یا آزمون برای ورود به دانشگاه است.

در بین رشته های پرطرفدار در دانشگاه های قبرس شمالی، حقوق بین الملل به چشم می خورد. بعد از اتمام دوره تحصیل در این رشته، می توانید به عنوان قاضی، مشاور حقوقی و دادستان شروع به فعالیت کنید. بجز رشته حقوق، رشته های وکالت دادگستری، وکالت عمومی و قضاوت هم در این کشور جزو بهترین ها هستند.

با توجه به استقلال تازه قبرس شمالی و رابطه قوی آن با ترکیه، به لحاظ گردشگری این کشور بسیار قوی می باشد. رشته هایی مانند گردشگری و هتل داری که به بحث توریست پذیری مربوط می شوند بسیار مورد توجه قرار دارند. جایگاه علمی دانشگاه های قبرس در این رشته ها در سطح بین الملل می باشد. با تحصیل در این رشته ها به راحتی امکان ماندن در قبرس شمالی و داشتن یک شغل تاپ و عالی فراهم می شود.

یکی از تاپ ترین و بهترین رشته ها در قبرس شمالی حسابداری، حسابرسی و تجارت بین الملل است. اگر بعد از اقامت تحصیلی در قبرس شمالی و پایان تحصیلات موفق به استخدام در بانک و یا دیگر ارگان های دولتی در این زمینه ها شوید، در مدت کمی به درآمد بسیار خوبی خواهید رسید. علاوه بر این با داشتن مدرک در این رشته ها، می توانید به راحتی به کشورهای برتر دنیا مهاجرت کرده و مشغول به کار شوید.

برای تحصیل در قبرس شمالی شما به خورد و خوراک ماهانه، پوشاک، تهیه وسایل ضروری، تفریح و… نیاز دارید. در طی سال شما باید مبلغی حدود 2500 دلار برای خوابگاه کنار بگذارید. این میزان مبلغ بستگی به شهر و دانشگاهی دارد که در آن زندگی و تحصیل می کنید. البته در این بین شما، هزینه های آب، برق، گاز و اینترنت پرداخت نمی کنید. در ماه باید چیزی بین 3 الی 4 لیر برای هزینه های خورد و خوراک کنار بگذارید.

هزینه حمل و نقل هم آنچنان بالا نیست؛ زیرا سرویس مختص دانشجویان برای سهولت رفت و آمد تعبیه شده است. در طی ماه حدود 15 هزار لیر باید برای زندگی دانشجویی در قبرس شمالی کنار بگذارید. همچنین این موضوع را فراموش نکنید، که در هفته 20 ساعت امکان کار کردن برای شما وجود دارد. در نتیجه خیلی برای هزینه های زندگی به شما فشار نمی آید.

اکثر دانشگاه های قبرس شمالی بورسیه 50 درصدی برای دانشجویان در نظر گرفته اند. برای تحصیل به صورت بورسیه شده شما تنها باید نصف شهریه را پرداخت کرده و در نتیجه مهاجرت تحصیلی شما مقرون به صرفه خواهد بود. یک نکته بسیار جالب توجه درباره بورسیه تحصیلی در قبرس، این است که به دلیل جهان سومی بودن ایران، بورسیه تحصیلی به تمامی دانشجویان تعلق می گیرد.

هزینه بورسیه تحصیلی برای هر مقطع متفاوت بوده و در برخی دانشگاه ها با 75 درصد بورسیه این هزینه بسیار کمتر خواهد بود. لیست میزان هزینه در هر مقطع با بورسیه تحصیلی به شرح زیر است:

 • در مقطع کارشناسی با بورسیه 50 و 75 درصدی باید 750 تا 2700 دلار هزینه پرداخت کنید.
 • در مقطع ارشد با بورسیه 50% هزینه شما 800 تا 1700 دلار خواهد بود.
 • در مقطع دکترا با بورسیه 50 درصدی هزینه تحصیل شما 800 تا 2800 دلار خواهد شد.
 • در مقطع پزشکی هم با داشتن 50 % بورسیه هزینه های شما 3000 تا 10000 دلار می شود.
 • در رشته داروسازی با بورسیه 50 و 75 درصدی هم باید 1000 تا 4000 دلار هزینه کنید.
 • رشته دندانپزشکی با بورسیه 50 درصدی هم نیاز به 3000 تا 9000 دلار هزینه دارد.
 • در رشته های پیراپزشکی با بورسیه 50 و 75 درصدی هم 900 تا 4000 دلار هزینه نیاز است.

یک دانشجو در قبرس شمالی می تواند در هفته 20 ساعت را به کار کردن اختصاص دهد. بعد از ورود به دانشگاه به عنوان دانشجو، شما دارای ویزای تحصیلی این کشور هستید و ویزای کار ندارید. در نتیجه فقط امکان کار پاره وقت به عنوان یک دانشجو در قبرس شمالی خواهید داشت. شما می توانید در جایگاه سوخت، کارواش، نانوایی، پیک موتوری و… مشغول به کار شوید و در ساعت 5 یورو درآمد داشته باشید.

برای اینکه بتوانید اقامت دائم، قبرس شمالی را با ویزای تحصیلی بگیرید باید 5 سال در این کشور زندگی کنید. برای طی کردن این مراحل باید یک کار ثابت در قبرس پیدا کرده و یا کسب و کار خود را راه بیندازید. گرفتن اقامت دائم قبرس شمالی بعد از اتمام دوره تحصیل بسیار راحت و سریع انجام می شود. برای انجام راحت تر این پروسه بهتر است از یک وکیل مجرب کمک بگیرید.

تحصیل در قبرس شمالی به دلیل کیفیت بالای آموزش و مشابه بودن نوع تحصیل در آن با استانداردهای آمریکا و اروپا، بسیار پرطرفدار است. رشته های پرطرفدار در این کشور حسابداری، پزشکی و پیراپزشکی، هتل داری و گردشگری و حقوق هستند. شما بعد از اتمام تحصیل می توانید با 5 سال زندگی در قبرس شمالی موفق به اخذ اقامت دائم آن شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره با ورود به سایت گروه اریکه، می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

سفارش خدمات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید

کمک میخواهید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید

آخرین نوشته ها

ماهر ترین کارشناسان ما، در اختیارتان قرار می گیرند

کافی است اطلاعات خود را در فرم زیر پر نمایید تا از مشاوره رایگان ما استفاده کنید