گروه مهاجرتی اریکه

واحد اصلی پول قبرس شمالی

واحد اصلی پول قبرس شمالی دقیقا چیه ؟

در هر کشور واحد پول به عنوان سنگ بنای اقتصاد نقشی مهم و حیاتی در تعاملات تجاری و اقتصادی بازی می کند. کشور قبرس شمالی یکی از چند جزیره جذاب و دیدنی در شرق دریای مدیترانه بوده که از طرف شمال به قاره اروپا راه پیدا می کند. “لیر ترکیه” به عنوان واحد پول قبرس شمالی شناخته شده و ارز رسمی این کشور است.

واحد پول رسمی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه بوده که با علامت اختصاری “₺” یا “TL” نشان داده می شود. واحد پول قبرس شمالی به 100 Kuruş تقسیم شده و مسئولیت نظارت آن با بانک مرکزی ترکیه می باشد. همچنین ارزش لیر ترکیه به نسبت دیگر ارزهای موجود در بازار، نوسان بیشتری دارد. همین موضوع سبب شده تا نوسانات این ارز بر تعیین قدرت خرید تاثیر گذار باشد.

لیر ترکیه به واحدهای کوچکتری به اسم “کروش” تقسیم شده است. مقادیر 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر در بازار مبادله می شوند. همچنین سکه های رایج در بازار قبرس شمالی 1، 5، 10، 25 و 50 کروش و 1 لیر هستند.

از واحد پولی لیر در همه معاملات و تراکنش های مالی کشور قبرس شمالی استفاده می شود. در سفر به این کشور اگر قصد خرید کالا و خدمات، پرداخت هزینه هتل و رستوران و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، دارید باید از لیر ترکیه استفاده کنید. در کنار لیر، واحدهای پولی دیگری از جمله یورو، پوند انگلیس و دلار آمریکا تا حدودی مورد استفاده قرار می گیرند.

قبرس شمالی کشوری با تاریخی غنی بوده که از زمان یونان باستان، واحد پولی و ارز حرف اول را در آن زده است. در زمان یونان باستان واحد ارز محبوب در این کشور “دراخم” و امروزه هم لیر ترکیه واحد ارزی معتبر آن است. به دلیل تغییر و تحولات اقتصادی و سیاسی، ارز در قبرس شمالی دستخوش تغییر و تحولات زیادی شده است.

در سال 1974، پیش از جدا شدن قبرس شمالی از جنوبی، واحد رسمی پول پوند قبرسی بود. در آن دوره پوند قبرسی واحد پول رسمی مردم یونان و ترک شناخته می شد. اما بعد از تقسیم کشور قبرس، لیر ترکیه به ارز رسمی قبرس شمالی شناخته شد و در تمامی روابط سیاسی و اقتصادی مورد استفاده قرار گرفت.

اگر قصد سفر به قبرس شمالی را دارید، باید از واحد ملی یعنی لیر ترکیه استفاده کنید. در این رابطه چند نکته مهم باید بدانید:

قبل از سفر به کشور قبرس شمالی حتما از مقدار تبدیل ارز به لیر مطلع شوید. حتما کمی پول محلی همراه خود داشته باشید تا از پس هزینه های روزمره بربیایید. برای راحتی کار یک کارت بانکی با قابلیت بین المللی هم برای برداشت از دستگاه ATM داشته باشید.

لیر ترکیه در بیرون از کشور قبرس شمالی ناشناخته بوده، در نتیجه ممکن است برای تبدیل ارز در خارج از این کشور با مشکل مواجه شوید. پس حتما یک کارت بانکی همراه خود داشته باشید.

واحد پولی لیر ترکیه از لحاظ ارزشی با نوسانات ارزی در بازار روبه رو است. در نتیجه سعی کنید همیشه بروز باشید و بهترین زمان را برای تبدیل لیر انتخاب کنید.

در سفرات خارج از کشور باید مراقب معاملات نقدی باشید. همچنین پول های نقد را در محلی امن نگه داشته و از خرید ارزهای ناشناخته دوری کنید.

پیش از سفر حتما درباره خدمات بانکی در کشور قبرس شمالی تحقیق کنید. زیرا ممکن است، برخی بانک ها خدمات محدودی در رابطه با تبادل پول ارائه دهند.

در سفر خود حتما کارت های بانکی با قابلیت بین المللی و کارت های اعتباری همراه داشته باشید. این گزینه برای تراکنش های خرید و… در قبرس شمالی عالی است.

برای اینکه از شرایط ارزی و پولی کشور قبرس شمالی، اطلاعات کاملی کسب کنید، به سایت بانک مرکزی این کشور مراجعه کنید.

اگر در سفر به قبرس شمالی از نکات مهم واحد پول قبرس شمالی مطلع باشید، و ارزش لیر ترکیه را درک کنید، سفری ایمن و مطمئن خواهید داشت.

تبدیل ارز در قبرس شمالی به‌طور کلی آسان بوده، به‌ ویژه اگر از صرافی‌ های مجاز استفاده کنید. با این حال، مهم است که قبل از انجام معامله، نرخ ارز را مقایسه کرده و از مکان‌ های معتبر برای تبدیل پول خود استفاده کنید.

صرافی‌ها

متداول‌ ترین روش تبادل ارز در قبرس شمالی، استفاده از صرافی‌ ها است. صرافی‌ها در سراسر کشور، به‌ویژه در مناطق پر رفت‌ و آمد مانند فرودگاه‌ ها، بنادر و مراکز توریستی، به وفور یافت می‌ شوند. نرخ ارز در صرافی‌ های مختلف می‌ تواند متفاوت باشد، بنابراین مقایسه نرخ‌ ها قبل از انجام معامله توصیه می‌ شود.

بانک‌ ها

بانک‌ ها نیز خدمات تبادل ارز ارائه می دهند، اما نرخ ارز در بانک‌ ها معمولاً کمی بالاتر از صرافی‌ ها خواهد بود.

دستگاه‌ های خودپرداز

برخی از دستگاه‌ های خودپرداز در قبرس شمالی امکان برداشت پول نقد با لیر ترکی یا یورو را با استفاده از کارت‌ های بانکی بین‌ المللی را فراهم می‌ کنند. با این حال، ممکن است کارمزد اضافی برای این نوع معاملات اعمال شود.

قبرس شمالی جزو آن دسته از کشورهای توریست پذیر بوده که در طول سال، گردشگران زیادی از تمام دنیا به آن سفر می کنند. در نتیجه همین موضوع سبب شده تا تعیین ارز در این کشور مسئله مهمی باشد. واحد پول رسمی قبرس شمالی لیر ترکیه بوده، با این حال دلار و پوند انگلیسی هم در این کشور رواج دارند. حتما برای سفر و یا معامله ملک و… به قبرس شمالی کارت بانکی بین المللی و یا کارت های اعتباری همراه داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت گروه اریکه مراجعه کنید.

سفارش خدمات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید

کمک میخواهید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید

آخرین نوشته ها

ماهر ترین کارشناسان ما، در اختیارتان قرار می گیرند

کافی است اطلاعات خود را در فرم زیر پر نمایید تا از مشاوره رایگان ما استفاده کنید